Jeden den v táboře Osvětim

Zvolte si termín:

Název
Cena od
 
Sedadlo v autobuse
569 Kč/osobu
Autobus
bez stravy
Hotel

Na hrůzy lidských dějin by se nemělo zapomínat, zejména když se za chvíli stanou mrtvými dějinami - už tu nebudou žijící pamětníci těchto hrůz. Mluvíme teď o děsivých praktikách, které se za 2. světové války odehrávaly za zdmi vyhlazovacích táborů. Jedním z těch větších je dozajista i tábor Osvětim v Polsku. Tento komplex se skládal ze tří táborů - Auschwitz I (tady je k vidění známý nápis Arbeit machst frei), Březinka (vlaková rampa a dnes už nedochovanými pecemi) a Monowice. Turistům jsou přístupné první dva z nich - s průvodcem i bez něho.

Zajímavá vás, odkud se vzal název Březinka, proč právě na tomto místě vznikly vyhlazovací tábory? Kdo a proč tady byl internován? Jaký byl denní režim, strava a život, co se dělo s dětmi? Žily tady rodiny společně? Jaké lékařské pokusy na vězních prováděl Dr. Mengele? Kde skončil Rudolf Hess? Dalo se v táboře přežít? Za jakých podmínek se někomu podařil útěk? Jak probíhal pracovní cyklus plynových komor? Co bylo Canada a Sonderkomando? Kde jsou pohřbeni ti, co zemřeli a s čím se setkala ruská armáda při osvobození tábora? Jak mohlo vůbec dojít k tak obrovské lidské tragédii? Existuje spoustu otázek, faktů, dokumentů a vzpomínek… Poznejme je společně při odborné návštěvě muzea v táborech Auschwitz. Připomeňte si spolu s námi dobu, ve které byla Osvětim-Březinka největším nacistickým vyhlazovacím táborem Třetí říše. Exkurze zahrnuje návštěvu dvou ze tří táborů spadajících pod Osvětim.

Program zájezdu

1. den - Osvětim - celodenní program:

V ranních hodinách vyjedeme z ČR. Naší první a poslední zastávkou bude „černá můra“ 20. století – vyhlazovací koncentrační tábor Osvětim z období 2. světové války. Během své existence se stal pohřebištěm pro 1,5 milionů lidí 28 národností. V doprovodu česky mluvícího průvodce si prohlédneme muzeum bezmezné lidské krutosti. Součástí prohlídky je i druhá část hrůzného komplexu – separační tábor Březinka. Obě tato muzea jsou zapsána na seznamu UNESCO.

Nejprve se zastavíme v Auschwitz I. Ve městě, které se stalo symbolem nelidskosti a genocidy, se z obrovského komplexu budov dochovalo na 45 zděných a 22 dřevěných budov, které jsou nyní muzeem. Najdete tady dokumenty a fotografie o okupaci Polska německou armádou, rovněž kupy bot a oblečení po zavražděných vězních a další dobové interiéry. Trochu paradoxně se tady nachází i věznice, kde probíhaly popravy a mučení. Vězení uprostřed obrovské věznice!

Poté zamíříme i do druhého tábora, do Březinky, ze které se dochovala vstupní brána a nákladní rampa, kde docházelo k rozdělování přijíždějících na ty, kteří dostanou šanci žít a ty, kteří byli bez milosti posíláni do plynových komor. Z kdysi hutně doutnajících pecí tady zbyly pouze rozpadlé ruiny. I tak místo působí mrazivě a autenticky.

Tento zájezd pořádá EXPRESSBUS - Coufalík (IČO: 13030086)

PRO REZERVACI ZÁJEZDU klikněte zde ...